معرفی ویندوز سرور

بدون دیدگاه

 

  ویندوز سرور چیست و چه نسخه هایی از آن منتشر شده است ؟

windows server 2000

ویندوز سرور نام منحصر به فردی است که کمپانی ماکروسافت بر روی سیستم عامل های سرور است که در سال 2000 نسخه ی گرافیکی این سیستم عامل برای سرور ها با نام تجاری “Windows ۲۰۰۰ Server ” منتشر شد که از خانواده ی ویندوز 2000 بود . این نسخه مبتنی بر ویندوز ۲۰۰۰ می‌باشد .

 

 

 

ویندوز ۲۰۰۰سیستم‌عاملی برای کامپیوترهای شخصی (PC) است که توسط شرکت مایکروسافت تولید شده‌است. این سیستم‌عامل گرافیکی در سال ۲۰۰۰ معرفی گردید و برای ایستگاه‌های کاری و سرورهای شبکه به کار می‌رود.

این سیستم عامل تا ژوئیه سال 2010 میلادی توسط شرکت ماکروسافت پشتیبانی میشد .

 

windows server 2003

ویندوز سرور 2003

ویندوز سرور ۲۰۰۳ :

ویندوز سِروِر ۲۰۰۳Windows Server 2003) نام یک سیستم‌عامل از خانواده مایکروسافت ویندوز و برای سرور است. که همانطور که از اسمش میتوان فهمید در سال 2003  منتشر شد و تا سال 2010 نیز توسط این شرکت پشتیبانی میشد .نوع منبع این سیستم عامل از نوع کد مشترک بود است و دارای امکانات و بهبود های کمی نسبت به ویندوز سرور 2000 در این سیستم عامل قابل مشاهده است .

 

 

ویندوز سرور ۲۰۰۸ :

 

windows server

این سرور نیز مانند ویندوز های گذشته ی خود که معرفی شد برای سرور تهیه شده و نام‌های “Win2K8″و “W2K88” هم از آن یاد می‌شود . این ویندوز به صورت آزمایشی در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۰۸ میلادی (۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۶ شمسی) وارد بازار شد و نسخه نهایی آن در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۰۸ میلادی (۸۸ اسفند ماه سال ۱۳۸۶ شمسی) وارد بازار شد.این ویندوز جایگزین مناسبی برای Windows Server 2003 بود. نسخه دوم این ویندوز با نام Windows Server 2008 R2 در تاریخ ۲۲ ژوئیه سال ۲۰۰۹ (۱ تیر ماه سال ۱۳۸۸ شمسی) وارد بازار شد.

از این ویندوز سرور هم اکنون نیز در بسیاری از سرور ها استفاده میشود . از ویژگی این سیستم عامل میتوان به سبکی و نیاز نداشتن به منابع بالا ی سخت افزاری است . این سیستم عامل با حداقل منابع : رم 512 و سی پی یو ی 1 گیگاهرتز میتواند اجرا شود .

ویندوز سرور ۷ نسخهٔ بعدی ویندوز سرور بود که از محبوبیت خیلی کمی برخوردار است .

 

ویندوز سرور 2012:

windows server

windows server 2012

اولین نسخه از این سیستم عامل در تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۱۱ برای کاربران عرضه شد و پس از آن در ۱ مارس ۲۰۱۲ مایکروسافت نسخه آزمایشی (ساخت ۸۲۵۰) آن را منتشر کرد. در ۱ آگوست ۲۰۱۲ (ساخت ۹۲۰۰) نیز نسخه نهایی این سیستم عامل را عرضه کرد . این سیستم عامل دارای محیطی با گرافیک و امکانات بالاتری نسبت به نسخه های قبلی دارا است .

محیط جدیدی برای کنترل سرور:

یکی از تغییرات عمده‌ای که در ساختار ویندوز سرور ۲۰۱۲ داده شده‌است و در اولین دید قابل مشاهده‌است، بخش مدیریتی ویندوز یعنی Server Manager می‌باشد و حز سیستم عامل های محبوب از سری ویندوز سرور است .

 

ویندوز سرور 2016 :

windows server 2016

windows server 2016

جدیدترین نسل سیستم عامل ویندوز برای سرورها است که به تازگی منتشر و جایگزین Windows Server 2012 R2 شده است. این نسخه از ویندوز مانند Windows 10 نیز تغییرات بسیاری نسبت به نسخه پیشین خود پیدا کرده و مایکروسافت امیدوار است بتواند بار دیگر موفقیت Windows Server 2008 R2 را کسب کند.تقریباً تمامی قسمت‌های مختلف ویندوز به طور کامل بازنویسی شده و مشکلات نسخه‌های پیشین نیز برطرف شده است. طراحی این نسخه از ویندوز به گونه‌ای است که حداکثر کارایی را برای مدیران سرور همچنین تجربه ای عالی برای کاربران ویندوز سرور به ارمغان می‌آورد .قیمت این ویندوز سرور 6155 دلار آمریکا است . “البته در ایران از نسخه های نال شده استفاده میشود ”

تفاوت ویندوز سرور و ویندوز معمولی ؟

از ویندوز سرور برای راه اندازی سرویس های مختلف و ارائه آنها به کاربران استفاده میشود .
ویندوز های معمولی مانند ویندوز 7، 8 ، … در واقع یک کلاینت است به معنی این است که دریافت کننده ی سرویس هستند   البته ما در ویندوز 8 شاهد ورود بعضی سرویسهای خدمات دهنده هم مانند IIS ویا hyper-v و یا موارد کاربردی دیگر نیز بودیم اما بطور کل برای استفاده های شخصی یا خانگی مورد استفاده میشود . ویندوز سرور برای مدیریت شبکه های کامپیوتری به صورت متمرکز  سیستم طراحی شده است و به درد کارهای خانگی نمیخورد و در امکانات نیز تفاوت های زیادی را در آنها میتوان مشاهده کرد .این سیستم عامل ها برای نرم افزارهای تحت وب مانند asp,asp.net,… مورد استفاده میشود .

امید وار هستیم که از این مطلب لذت برده باشید .

شما میتوانید سرور با سیستم عامل دلخواه خود را در ادرس زیر خریداری کنید و از آن لذت ببرید :

http://www.skyf-host.com/vps.php

  • نویسنده
    نویسنده
  • تعداد بازدید
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

چهار × پنج =